Historia marki Audi sięga 14 listopada 1899, kiedy to August Horch wraz z Karlem Benzem założył w Kolonii przedsiębiorstwo o nazwie Horch produkujące luksusowe samochody osobowe. W 1902 roku właściciel przeniósł zakład do Reichenbach, a w 1904 roku do Zwickau.

Historia samochodu marki Audi

W 1909 roku po kłopotach finansowych i problemach w zarządzie odszedł ze spółki i założył kolejne przedsiębiorstwo o nazwie August Horch Automobilwerke GmbH. Po wyroku sądu okazało się, że z nowym przedsięwzięciem August Horch nie mógł już łączyć swojego nazwiska, dlatego postanowił przetłumaczyć swoje nazwisko (horch to tryb rozkazujący od horchen, czyli w języku polskim nasłuchiwać) na łacinę – czyli Audi nazywając firmę 25 kwietnia 1910 roku Audi Automobilwerke GmbH. W lipcu 1910 roku pierwszy pojazd z nazwą Audi opuścił zakład w Zwickau

W grudniu 1914 roku Audi Automobilwerke GmbH została przekształcona w spółkę akcyjną AG. Od samego początku marka Audi odnosiła sportowe sukcesy. Zwycięstwa w austriackich rajdach alpejskich w latach 1911- 1914 pozwoliły Horchowi w ciągu kilku lat rozsławić nazwę Audi na cały świat. Od tamtego czasu odnoszące najwięcej zwycięstw Audi Typ C 14/35 KM nosiło przydomek “Alpejski zwycięzca”. Po I Wojnie Światowej August Horch wycofuje się jednak z firmy i przenosi do Berlina, gdzie pracuje jako rzeczoznawca ds. motoryzacji.

W 1921 Audi Werke wypuszcza pierwszy na rynku niemieckim samochód z kierownicą po lewej stronie (Audi 14/50 KM Typ K). W latach 20-tych dwudziestego wieku Audi zyskuje popularność jako firma produkująca luksusowe samochody z sześcio- i ośmiocylindrowymi silnikami.

W 1928 r. pakiet większościowy w firmie przejmuje J.S. Rasmussen, właściciel marki DKW. Jego firma, która pod różnymi nazwami istnieje od 1904 r., wytwarzała m.in. rowery, motocykle oraz niewielkie pojemnościowo silniki. Przejęcie Audi Werke AG wiąże się z rozpoczęciem produkcji własnych samochodów, sprzedawanych pod marką DKW, która została zarejestrowana w 1922 r. W 1931 r. w Zwickau rozpoczyna się produkcja na dużą skalę małego samochodu o drewnianej karoserii pokrytej sztuczną skórą, z napędem na przednie koła i typowym dla DKW dwusuwowym silnikiem.

W 1932 roku DKW oraz jego spółka – córka Audi, łącząc się z zakładami Horch i Wanderer weszło do spółki Auto Union z siedzibą w Chemnitz, której logo (cztery przeplatające się pierścienie, symbolizujące czterech udziałowców spółki) jest do dzisiaj używane przez Audi. Celem połączenia było uchronienie się przed światowym kryzysem gospodarczym.

Wybuch drugiej wojny światowej zahamował jednak rozwój Auto Union. We wszystkich zakładach produkowane było uzbrojenie wojskowe. Po wojnie cały majątek przedsiębiorstwa zostaje zdemontowany i w ramach odszkodowania wojennego trafia do Związku Radzieckiego. 17 sierpnia 1948 roku Auto Union AG zostaje wykreślone z rejestru handlowego. Jednak już rok później w Ingolstadt zostaje ona reaktywowana, choć znajduje się w poważnych tarapatach finansowych, m.in. z powodu tego, że produkowane są głównie dwusuwowe modele DKW.

W 1958 roku Daimler-Benz AG przejął 87% kapitału akcyjnego Auto Union, a w 1959 roku posiadał już 100%. Przejęcie nie przyniosło jednak oczekiwanych skutków. W grudniu 1964 roku Volkswagen kupił zakład w Ingolstadt a do 1966 przejął 100% akcji Auto Union, wraz z prawami do logo czterech pierścieni, symbolizujących cztery marki: Audi, DKW, Horch i Wanderer. W 1965 roku Auto Union wypuścił na rynek samochód pod marką Audi. Pierwszy model był dalszym rozwinięciem DKW F102 i nie otrzymał żadnych typowych oznaczeń.

Pod zarządem Volkswagenwerk AG w 1969 r. doszło do fuzji Auto Union GmbH i NSU Motorenwerke AG z Neckarsulm. Nowe przedsiębiorstwo nosiło teraz nazwę Audi NSU Auto Union AG i miało siedzibę w Neckarsulm. W 1972 r. pojawiło się Audi 80 pierwszej generacji (seria B1). Wkrótce w Audi rozpoczyna się “era Piëcha”. Audi staje się producentem samochodów intensywnie wprowadzającym innowacje techniczne. Jednocześnie dążono stopniowo do podwyższenia pozycjonowania marki Audi na rynku. Silnik pięciocylindrowy (1976), turbodoładowanie (1979) i napęd na wszystkie koła quattro (1980) są najlepszymi świadkami tej drogi. Niezwykle ważny dla firmy był również rok 1980 i model Quattro, który po pierwsze przyczynił się do wzrostu popularności marki, a po drugie dzięki niemu Audi odniosło liczne sukcesy na trasach wielu rajdów.

W 1985 roku dochodzi do zmiany nazwy z Audi NSU Auto Union AG na AUDI AG. Od tego czasu przedsiębiorstwo i produkty noszą tę samą nazwę. Siedziba firmy wróciła do Ingolstadt.

Źródła: wikipedia.org, samochody.mojeauto.pl